No idejas līdz mazā biznesa plānam
Zīmola «Ozolzīles» autore ir Kocēnu novada «Jaunjānēnu» saimniece, pašnodarbinātā, triju bērnu māte ANETE OZOLA. Viņa kopā ar vīru UĢI OZOLU pēc bioloģiskās lauksaimniecības metodēm audzē rabarberus, cidonijas, ziemas ķiplokus un krizantēmas, bet pati savā uzņēmējdarbībā izgatavo dažādas dizaina lietas: galda kartes, ielūgumus, svinību dekorus un arī dāvanu komplektus. Anete divreiz ir piedalījusies LLKC organizētajās mācībās uzņēmējdarbības veicināšanai un startējusi arī konkursā «Laukiem būt».
No mantiniekiem par saimniekiem
Kocēnu pagasta «Jaunjānēnos», Uģa senču zemē, Ozolu pāris kopā ar trim bērniem – Rebeku (6), Rodrigo (2) un Railiju (1) – dzīvo samērā neilgi. Anete par pārmaiņām dzīvē stāsta: «Uģis mantoja savas dzimtas īpašumu, tādēļ no dzīvokļa Zilākalnā pārcēlāmies šurp. Tā kā zeme līdz šim tur bija iznomāta kaimiņiem – kādai mūspusē populārai bioloģiskajai saimniecībai, sapratām, ka, dzīvojot laukos, arī mums pašiem jāuzsāk lauksaimnieciskā darbība. Bija jautājumi: ko un kā? Pusgada laikā tikām skaidrībā par savu nākotnes vīziju. Atguvām nedaudz zemes un 2018. gada 1. aprīlī pieteicāmies uz bioloģisko saimniekošanu. Mums tajā nu rit otrais pārejas gads. Tas gan vairāk formāli, jo reāli jau ilgu laiku kaimiņi šo zemīti bija apsaimniekojuši tikai bioloģiski. Esam tajā jau iekopuši savas rabarberu, cidoniju un ķiploku platības. Esmu paspējusi arī pabeigt LLKC Valmieras biroja organizētās mācības bioloģiskajā lauksaimniecībā, kas arī ir viena no prasībām, lai strādātu šajā nozarē.»
Atkal skolas solā
No sarunas ar Aneti uzzinu, ka viņai ir LLU bakalaura grāds ēdināšanas un viesnīcu specialitātē, bet jau desmit gadus viņa nodarbojas ar pilnīgi ko citu – pašmācības ceļā internetā apgūtu. «No papīra un koka materiāliem izgatavoju dažādu pasākumu vai svētku atribūtiku: ielūgumus, galda kartes, medaļas, dekorus noformējumam un vēl citas dizaina lietas. Tas man bija sens un mīļš hobijs, kas nu ir pāraudzis nelielā biznesā. Uzņēmējdarbību šajā jomā attīstīju, pateicoties LLKC mācībām. Vispirms tām pieteicos mācību grupā Smiltenē, bet pēc gada saņēmu uzaicinājumu no LLKC Valmieras biroja uz mācībām Lizdēnos. Vērtīgākais šo divu uzņēmējdarbības veicināšanas mācību ieguvums, manuprāt, bija ne tikai zinošu speciālistu lekcijas, bet arī pieredzes braucieni un jauni kontakti ne tikai ar citiem kursantiem, bet arī ar LLKC Valmieras biroja darbiniekiem, pie kuriem tagad vienmēr varu konsultēties. Mācību laikā, strādājot pie biznesa plāna, eksperti aicināja izdomāt un uzsākt vai nu pilnīgi kaut ko jaunu, vai arī inovatīvi uzlabot jau agrāk iesākto. Nolēmu, ka meklēšu inovatīvu risinājumu savai līdzšinējai svētku atribūtikai. Mācību laikā konkursam «Laukiem būt» dzima mana mazā biznesa ideja par mini dizaina ziepītēm kā nelielām dāvaniņām, piemēram, bērnu ballītēs vai citos svētkos. Pati izstrādāju arī mūsu ģimenes saimnieciskās darbības zīmola logo «Ozolzīles». Ar maniem papīra darbiem var iepazīties mājaslapā www.ansturitis.lv un sociālajos kontos.
Mācības deva iedrošinājumu. Tev var palīdzēt ar sapratni par uzņēmējdarbību, tev palīdz arī izstādāt dzīvotspējīgu biznesa plānu, bet viss pārējais gan tomēr atkarīgs no paša: cik drosmīgi tālāk visu darīsi, tik arī būs!»
KOCĒNOS. Anete un Uģis Ozoli nesen svētku tirdziņā ar bioloģisko produkciju. Ārijas Romanovskas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv