No degradētas vides līdz ziedošam parkam

- 5.Augusts, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Raunas novada tūrisma ceļvedī par SIA Raunas Ceplis teikts: «Keramikas darbnīca, kurā ir iespēja iepazīt keramikas trauku un dažādu dizaina priekšmetu izgatavošanas procesu no vietējā māla iegūšanas līdz gataviem izstrādājumiem. Sakopta, ainaviska vieta dažādām tūristu aktivitātēm un atpūtai.»

Liesma nesen pieteicās ciemos, un mums ļoti palaimējās, jo gida lomā bija pats uzņēmuma saimnieks EDMUNDS CINIS.

Nākamgad – 30!

Raunas pagastā, nogriežoties no Pleskavas šosejas uz vēsturiski saglabāto mājvietas norādi Kieģeļceplis, vispirms atbraucēju patīkami pārsteidz plašums, vēriens un sakoptība. Pārsteigums tikai pieaug, izdzirdot Edmunda stāstu par SIA Raunas Ceplis, kas nākamgad atzīmēs pastāvēšanas 30. gadskārtu.

Saimnieks atceras: «Šajā vietā ilgus gadus pastāvēja vietējā kolhoza palīgražotne – keramikas cehs. Tajā no Rīgas strādāt ieradās manas sievas Agitas tētis. Kad kolhozu likvidēja, tieši viņš ierosināja, ka mūsu ģimenei vajadzētu pārņemt keramikas ražotni savā īpašumā un turpināt keramikas ražošanas tradīcijas. Paklausījām! Tā arī mēs ar Agitu pametām dzīvi Rīgā un joprojām te esam: izveidojām savu uzņēmumu, plānojam, vadām un organizējām ne tikai keramikas ražošanu, bet arī plašās apkaimes sakopšanu, pārvēršot jau krietni degradētu un krūmiem aizaugušu vidi par ziedošu dārzu, kas kopš 2005. gada tāpat kā ražotne ir atvērta tūristiem, skolēnu un darba kolektīvu grupām. Jaunu dzīvību esam iedevuši unikālajam, senās Raunas muižas Ķieģeļceplim, kurā agrākos laikos gatavoti ķieģeļi. Lielā ēka ar vareno krāsni, senajiem mūriem un vairākām palīgtelpām ir pārvērsta par mūsdienīgu atpūtas vietu tūristu uzņemšanai un dažādu pasākumu norisēm.

Vēl viena mūsu uzņēmuma darbības sfēra ir pašiem sava māla ieguve un kvalitatīvas māla masas sagatavošana ne tikai pašu keramiķu darbam, bet arī daudziem citiem podniekiem un keramiķiem visā Latvijā. Ar mūsu mālu strādā daudzi slavenie Latgales podnieki, māla masa ir pieprasīta arī Vidzemes, Kurzemes un Rīgas mākslas skolās. Ir stratēģiski pareizi, ka mums ir šī palīgražošana, jo ja kaut kādu iemeslu dēļ rodas zināmas problēmas ar keramikas realizāciju, tad māla ieguve un tā masas sekmīgais noiets līdzsvaro kopējo saimniecisko darbību.»

Laipni lūgti Ķieģeļceplī un tā krāsnī

Kad esam uzklausījuši ieskatu senās vietas vēsturē, Edmunds ver vaļā pamatīgus vārtus un aicina Raunas muižas ķieģeļceplī, jeb, precīzāk, tikai nelielā daļā no senās un vērienīgās ražotnes atlikuma pēc neskaitāmām pirmskara un pēckara pārbūvēm. Jau ar pirmajiem soļiem nonākam mākslas pasaulē, jo visapkārt ir Raunas Cepļa keramiķu darbi – lielformāta dārza un dizaina keramika, podi, krūzes, vāzes un ļoti daudz dažādu trauku. Kad saimniekam vaicājam, vai tik tie gadījumā nenonāk Latvijas labākajos restorānos, atbilde to apliecina: «Jā, populārākie valsts šefpavāri pie mums pasūta saviem standartiem atbilstošus traukus. Arī uz Valmieru tie aizceļoja, un tos izmanto restorānā Vecpuišu parkā.»

Edmunds mudina nokāpt pa kāpnēm plašās telpas centrā, kas faktiski ir senās ražotnes ķieģeļu apdedzināšanas krāsns, kurā kādreiz esot bijuši vairāki mūrēti tuneļi ķieģeļu apdedzināšanai. Atliek tikai apbrīnot seno laiku ražošanas vērienu! «Kopš 2005. gada te esam ierīkojuši mājīgu viesu uzņemšanas telpu. Te pat nospēlētas astoņas izrādes «Latviešu kāzas». Izrādes režisori bija Lauris Gundars un aktrise Anna Putniņa. Raunas pašvaldība mums izlīdzēja ar krēsliem, tādēļ zālē varējām uzņemt 200 skatītājus. Visas izrādes bija izpirktas!» – tā Edmunds. Ejot tālāk, uzzinām, kur ķieģeļi agrāk šķiroti pirms un pēc apdedzināšanas, un kur tie visbeidzot krauti pajūgos vešanai pie pasūtītājiem. Tagad vienā no telpām – moderna virtuve- kafejnīca, otrā – lielā zāle atvēlēta viesībām vai uzņēmumu korporatīvajiem pasākumiem, kuri diemžēl Covid dēļ šajā tūrisma sezonā izpaliek, taču: «Prieks, ka šovasar jūtami darbojas aicinājums apceļot Latviju, tādēļ arī mēs ar lielāko prieku uzņemam gan ģimenes, gan arī lielākas un mazākas tūristu grupas. Naktsmājas gan nepiedāvājam, tādam servisam neesam gatavi, toties, ja vien viesiem ir interese, tad vedam ekskursijā māla pārtapšanas procesā un ļaujam arī pašiem radoši darboties ar mālu,» sarunu pabeidz saimnieks.

RAUNAS CEPLIS. Alekseja Koziņeca foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru