Valmieras Rotari kluba atbalsts izglītībā

- 11.Oktobris, 2023
PROJEKTS
Laikrakstā

Kopš Valmieras Rotari kluba dibināšanas 1996. gada 21. septembrī starp Valmieras rotariešu galvenajām prioritātēm allaž bijušas bērnu un jauniešu veselība, izglītība un brīvā laika pavadīšana. Tas izpaudies kā finansiāls atbalsts bērniem un jauniešiem, sākot no pirmsskolas vecuma un beidzot ar vidusskolu un ģimnāziju absolventiem. Kluba pēdējo gadu aktivitātes saistītas arī ar atbalstu jaunajiem talantiem.

Kluba tradīcija, kas sākās 1998. gadā un turpinās joprojām, ir stipendijas no Valmieras rotariešu privātajiem ziedojumiem toreizējā Valmieras rajona, tagad Valmieras novada vidusskolu un ģimnāziju labākajiem audzēkņiem. Latvijā minimālā alga tobrīd bija 42 lati. Proporcionāli arī rotariešu ienākumi bija mazāki, un tika nolemts jaunajiem censoņiem maksāt 20 latus mēnesī no janvāra līdz mācību gada beigām, t.i., 100 latus. Lai bankas neatņemtu savas komisijas, jauniešiem izmaksāja visu vienā reizē. Šobrīd vienas stipendijas apmērs ir 140 eiro, iespējams, šī summa, saņemot kluba biedru piekrišanu, tiks paaugstināta jau tuvākajā laikā.

Sākot jau ar pirmajiem kluba pastāvēšanas gadiem, Valmieras rotarieši piedalījušies arī lielu starptautisku projektu realizācijā tagadējā Valmieras novada teritorijā. Lielākais un ilglaicīgākais projekts, kas strādā vēl šobaltdien, tika uzsākts 1999. gadā, kad ar Detmoldas Rotari kluba Vācijā un Rotary International Foundation sarūpētā Matching Grant atbalstu Valmieras bērnudārzā Sprīdītis tika izveidots Valmieras valodas terapijas centrs. Par šī projekta realizācijas sekmīgu koordināciju vēlāk Valmieras Rotari kluba toreizējam prezidentam Inesim Boķim tika piešķirts Rotary International augstākais apbalvojums – Pola Herisa medaļa, bet projekta vadītājs no Vācijas puses Vilfrīds Anskinēvičs saņēma nosaukumu Goda Valmierietis.

Ne tik ilglaicīgs sanāca otrs ļoti vērienīgs, tieši uz izglītību vērsts projekts – Lizdēnu Valdorfskola. Būvējot šo skolas ēku 50 bērniem Valmieras rajona Rencēnu pagastā, pirmo reizi atjaunotajā Latvijā kā ēku siltināšanas un būvniecības materiāls praksē tika izmantotas presētu salmu ķīpas. Šī Valmieras Rotari kluba koordinētā projekta lielākais partneris bija Rēdas-Vīdenbrikas Rotari klubs Vācijā, tika piesaistīti arī Rotary International līdzekļi. Valdorfskola Lizdēnos darbojās no 1999. līdz 2003. gadam, kad ar lielu aizrautību sāktais alternatīvās izglītības projekts dažu tā vadībā iesaistītu privātpersonu (ne rotariešu) merkantilu vēlmju pēc izčibēja... Šobrīd bijusī Lizdēnu Valdorfskolas ēka, kuras būvniecībā tika izmantotas tobrīd unikālas tehnoloģijas, nonākusi privātmājas statusā.

Gadu gaitā ar Valmieras Rotari kluba atbalstu un koordināciju realizēta vēl virkne ar jauniešu izglītību saistītu projektu. Piemēram, 2007./2008. Rotari gada sezonā sadarbībā ar Norvēģijas Rotari klubu apvienību un Matching Grant atbalstu tika iegādāts jauns deviņvietīgs mikroautobuss Valmieras bērnu SOS ciematam, bet sadarbībā ar vairākiem Zviedrijas Rotari klubiem un Matching Grant atbalstu iegādātas 2687 jaunas grāmatas sadalei Valmieras rajona 15 lauku skolām.

Par divām pēdējām Rotari sezonām un Valmieras rotariešu aktivitātēm jauniešu izglītības un brīvā laika projektos stāsta Valmieras Rotari kluba 2022./2023. gada un 2023./2024. gada prezidenti Edijs Pētersons un Guntars Štrombergs.

Edijs Pētersons: «Manas prezidentūras laikā pirmo reizi – kopā tā bija jau 25. Valmieras Rotari kluba stipendiju pasniegšana – pasniedzām 10 stipendijas, jo astoņiem labākajiem bijušā Valmieras rajona vidējās izglītības mācību iestāžu jauniešiem bija piepulcējušās arī divas stipendiju saņēmējas no Valmieras tehnikuma un Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas. Sniedzām atbalstu arī jaunajam florbola talantam no Rencēniem Oskaram Siliņam. Noteikti jāpiemin arī labdarības fonda Vivat Future aktivitātes, kurās ar mūsu kluba starpniecību nopietnu finansiālu atbalstu saņēma trīs Valmieras novada jaunie talanti. Vivat Future ir atbalsta programma jaunajiem talantiem, kuras mērķis ir atrast apdāvinātus bērnus un sniegt viņiem nepieciešamo finansiālo atbalstu viņu spēju un talantu pilnveidošanai. Šie līdzekļi nāk no starptautiskas investīciju kompānijas Vivat Multitalent zīmola Vācijā, kas šos līdzekļus nodrošina no sava apgrozījuma. Iesaistīties jauno talantu fonda aktivitātēs mums piedāvāja kolēģi no Rīgas Rīdzenes Rotari kluba, konkrēti Ita Zālīte, viņa jau vairākus gadus ir arī Vivat Future vērtēšanas komisijā un žūrijā. Mēs caur savu Rotari klubu nodevām šo informāciju Valmierā Sporta skolai, Mūzikas skolai un Dizaina un mākslas vidusskolai. Trīs no pieteikumiem, kurus saņēmām, tika apstiprināti. Viens no viņiem bija peldētājs Reds Rullis, tobrīd sešpadsmitgadnieks, kurš saņēma 3000 eiro, lai varētu piedalīties starptautiskā peldētāju nometnē Turcijā. Šodien mums labi zināmā talantīgā vieglatlēte Agate Caune lūdza un saņēma atbalstu 2900 eiro savām treniņnometnēm. Trešā, kas saņēma Vivat Future finansējumu, bija Laura Keita Arājuma, tobrīd četrpadsmitgadniece, Valmieras Mūzikas skolas audzēkne – gan pianiste, gan dziedātāja. Viņa saņēma atbalstu 1700 eiro digitālo klavieru Yamaha iegādei. Valmieras Rotari klubs turpinās būt aktīvs šajā virzienā.»

Guntars Štrombergs: «Ar saviem 28 biedriem šobrīd esam otrs lielākais – aiz Liepājas – Rotari klubs Latvijā. Šomēnes precizēsim plānus šai sezonai, domāju, ka arī šoreiz mums būs vairāki atbalsta projekti gan skolēniem, jauniešiem, gan sportistiem. Jau 26. reizi šogad pasniedzām Valmieras Rotari kluba stipendijas. Janvārī kopā ar kluba šīs sezonas sekretāru Andi Liepiņu un manu priekšgājēju prezidenta amatā Ediju Pētersonu tikāmies ar Valmieras integrētās bibliotēkas direktori Daigu Rokpelni un bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāju Egitu Šaicāni. Nodevām viņām Valmieras Rotari kluba dāvinājumu visām novada skolām – izdevniecības Jumava pērn izdoto grāmatu Ukrainas vēsture 24 eksemplāros. Dāvinājums nonāca 21 skolu bibliotēkā visā Valmieras novadā.

Pagaidām pēdējais mūsu kluba finansiāli atbalstītais jaunais talants ir piecpadsmitgadīgais skolnieks Elmārs Misevičs – sporta dronu pilots. Viņš šai jomai – FPV jeb drona pilotēšanai, izmantojot vadības brilles – pievērsies 2019. gadā, arī pats būvē dronus. Pērn Elmārs piedalījies 13 sacensībās Baltijā, 11 reizes kāpjot uz goda pjedestāla, šogad, startējot vēl arī Polijā, Itālijā un Francijā, viņam 20 sacensībās 17 pjedestāli. No 6. līdz 9. oktobrim Elmārs, šobrīd otrais labākais dronu pilots starp junioriem un ceturtais pieaugušo konkurencē Latvijā, piedalījās pasaules lielākajās sporta dronu sacensībās Korejas pilsētā Namwon. No kluba kases Elmāram, kurš šiem mačiem gatavojās arī Valmierā, aviobiļešu iegādei ziedojām 200 eiro, vēl 400 eiro šim mērķim pievienoja mūsu kluba biedrs Feliks Gigel, tātad kopumā Valmieras rotariešu atbalsts aviobiļešu iegādei sanāca 600 eiro. Elmārs šajās sacensībās pārstāvēja gan Valmieru, gan Latviju.

Protams, arī šogad Ziemassvētkos – darām to jau pēdējos četrus gadus – gādāsim paciņas Valmieras SOS ciemata bērniem. Pagājušajā pirmdienā savā Rotari iknedēļas sanāksmē tikāmies ar Valmieras novada fonda vadītāju Patriciju Siliņu, pie kopīga pusdienu galda pārrunājām gan kluba, gan fonda atbalstītās aktivitātes. Nonācām pie secinājuma, ka mums ir kopīga joma, kuru atbalstām – jaunieši, tāpēc ļoti iespējams, ka nākotnē varbūt sasparosimies arī uz kādu kopīgu projektu. Vēl viena lieta, ko gribētos šajā Rotari sezonā paveikt – atrast Valmieras novadā aktīvus jauniešus un ar viņu palīdzību izveidot Valmieras Rotarakta klubu, kas būtu Rotari kluba tuvāko rezervju kalve.»

VĒSTURI ZINĀT IR SVARĪGI. Valmieras Rotari kluba 2022./2023. gada sezonas prezidents Edijs Pētersons un Valmieras integrētās bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne ar rotariešu dāvāto Ukrainas vēsturi.

 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Rakstu sērija – MĒS PAŠI» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2023.LV/RMA/03

#SIF_MAF2023


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri