Ilona Fērmane

Ilona Fērmane

Nepalikt ar problēmu vienam

20.Februāris, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Mūsdienās jauniešiem ir daudz vairāk vilinājumu un iespēju izmēģināt atkarību izraisošas vielas, nekā tas bija viņu vecākiem un vecvecākiem. Līdzās tradicionālajiem apdraudējumiem kā alkohols un tabakas izstrādājumi izplatītākie atkarību veidi pusaudžiem un jauniešiem ir arī, piemēram, elektroniskās cigaretes, dažādi preparāti, marihuāna u.c., kā arī slazdus izliek informācijas tehnoloģijas, radot atkarību no viedierīcēm – sociālajiem medijiem un videospēlēm.

Kā Ēvelē Meteņus svinēja

16.Februāris, 2024
Nedēļas nogale
Laikrakstā

10. februāra pirmspusdienā pie Ēveles Tautas nama krietns ļaužu pulciņš svinēja Meteņus. Tie latviešiem ir skaļi un priecīgi svētki, jo latviešu senajā laika skaitīšanas sistēmā Meteņos izbeidzas ziema un sākas pavasaris, turklāt Meteņi senāk bija arī jauna gada sākums, un šāda secība, ja tā padomā, mūsu dabas ritumā iegulst loģiski un viegli.

Dzīves aritmija

13.Februāris, 2024
Viedokļi
Laikrakstā

Varbūt kādam izdodas šodien dzīvot pilnīgā harmonijā ar sevi un mierā ar visu, bet tad viņam jābūt tādam, kas neapzinās savu eksistenci.

Vecates Aivars – taksists ar miliča pieredzi (1)

9.Februāris, 2024
Viesis
Laikrakstā

Tiekamies ar Aivaru kādā ielu krustojumā. Viņš minūti minūtē norunātajā laikā atbrauc ar savu taksi, un mēs vienojamies, cik laika varam atvēlēt sarunai. Laiks tomēr aizlido daudz ātrāk, nekā gribētos, un saruna ieilgst.

Trīsdesmitie. Fragmenti no JAUTRĪTES PUTNIŅAS memuāriem «Saules mūzika»

31.Janvāris, 2024
Valmierietis
Laikrakstā

Baznīcas laukuma bruģis un noslēpumainā pazemes eja

Bruģis baznīcas laukumā bija daudznozīmīgs. Parastās dienās te neviens nebrauca. 

Avīzes varēja nopirkt apaļā kioskiņā, bet tas stāvēja cieši pie baznīcas sienas – tur, kur sienā iemūrētas divas apaļas akmens lodes. Tās krievu cars Pēteris I esot izšāvis uz Valmieru. Man bija atļauts staigāt pa bruģi, kuram pašam bija savs ritms, savas nokrāsas. Kad pāri brauca kaltie zirgu rati, tas rībēja; kad gāja viens zirgs ar saviem pakaviem – tas bija pavisam cits ritms. Ja krita lielas lietus lāses, bruģis sāka palaidņoties – akmeņi cits ar citu samirkšķinājās, sāka savā starpā šļakstīties. Uz slapjiem akmeņiem slīdēja sandales, un blēdīgie «senču pakauši» nogāza mani zemē. Par atkalu nerunāsim – tad pat lielie cilvēki gāja izplaknis, rokas iepletuši. Tā bija vesela izrāde par brīvu.

SENAIS.Valmieras bruģis. Foto no Valmieras muzeja krājuma

Latvijā dejot nekad nepārstās

30.Janvāris, 2024
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

27. un 28. janvārī Valmieras Kultūras centrā notika XXIII Jaunrades deju konkurss – viens no nozīmīgākajiem notikumiem latviešu skatuviskās tautas dejas nozarē. To rīkoja Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Valmieras Kultūras centru un Valmieras novada pašvaldību.

Āzijas pieredze jeb kultūršoks Dienvidkorejā (1)

26.Janvāris, 2024
Viesis
Laikrakstā

Iepriekš ar valmierieti EVELĪ JURKĀNI tikāmies, kad viņa tikko bija pārbraukusi mājup no Japānas, kur nokļuva, pateicoties Latvijas Universitātes studentu apmaiņas programmai, jo studē Austrumu-Rietumu starpkultūru sakarus. Interesantais stāsts par piedzīvojumiem Japānā beidzās ar to, ka tūlīt atkal jākrāmē čemodāni, lai dotos nākamajā izaicinājumā – uz Dienvidkoreju. Nu Evelī ir atgriezusies ar vēl aizraujošākiem stāstiem par tālo zemi, kuros arī mums interesanti un vērtīgi ieklausīties.

Iedvesmojoša tikšanās ar pasaku autoru

26.Janvāris, 2024
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Ciktāl varēja izsekot šī notikuma gaitai, viss sācies ar labām kaimiņattiecībām. Otrklasnieka Kārļa ģimene Burkānciemā dzīvo kaimiņos ar bērnu grāmatu autoru Viktoru Jakobsonu, un, kā labiem kaimiņiem pieklājas vienam otru iepriecināt un apdāvināt, Kārlis bija saņēmis jaunāko rakstnieka izdoto pasaku grāmatu.

Ceļojums laikā, telpā un cilvēkos

26.Janvāris, 2024
Pilsētās un novados
Laikrakstā

23. janvārī Valmieras Integrētajā bibliotēkā notika latviski tulkotās norvēģa Riharda Beruga grāmatas «Vara un ticība. Ceļojums uz skaistākajām baznīcām un klosteriem Eiropas austrumos» prezentācija.

Ārsti Tralmaki beidz praksi un baudīs pelnīto atpūtu

24.Janvāris, 2024
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Nupat pirms nedēļas Rūjienas mediķi savā lokā ar ziediem un koleģiālu atbalstu pelnītā atpūtā pavadīja ārstus Juri un Aiju Tralmakus, kuri savam darbam un sabiedrībai veltījuši 47 darba gadus. Tāds bija Tralmaku lēmums no 1. janvāra pārtraukt gan Jura Tralmaka ģimenes ārsta, gan Aijas Tralmakas ginekoloģes ārsta praksi.

Izglītības kvalitāte Valmieras novada ģimnāzijās (4)

24.Janvāris, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Ja jautātu, kādi ir galvenie kritēriji, pēc kuriem varam secināt, ka tā ir laba skola, katrs pēc savas pieredzes mēs nosauktu vienas un tās pašas lietas, kuras, kopā ņemot, nodrošina kvalitatīvu izglītību. Mūsdienās atbildība, ko sabiedrība deleģējusi izglītības iestādēm, un tas, ko pieprasa straujais dzīves temps, uzliek skolām arvien augstākas prasības un standartus.

Par to, kādiem kritērijiem izglītības iestādēm ir jāatbilst šodien, īpaši Valmieras Valsts ģimnāzijā (VVĢ) un Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā (VPVĢ), par interesantākajiem skaitļiem un faktiem saruna ar Valmieras novada pašvaldības Izglītības pārvaldes izglītības satura un kvalitātes vadītāju SANTU JUDEIKU.

Ar 500 grāmatām kabatā jeb e-grāmatas piecu gadu jubileja

19.Janvāris, 2024
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

E-grāmatas jubilejas sarīkojumā, saprotams, bija sapulcējušies tie, kuriem grāmata un lasīšana ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Viena no viesiem bija Dace Melbārde, kura pirms ievēlēšanas Eiroparlamentā sešus gadus pildīja Latvijas kultūras ministres pienākumus un šo amatu ieņēma arī tad, kad sabiedrībai tika piedāvāta 3td e-grāmatu bibliotēka.

Spēriens pa potīti

19.Janvāris, 2024
Viedokļi
Laikrakstā

Neliela pasta nodaļa, kādai līdzīgas ir daudzviet Latvijā. Šī, par kuru būs stāsts, bija Pārdaugavas klusā vietiņā.

Skaistākās muzikālās lūgšanas

12.Janvāris, 2024
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Šaubos, vai kādam pasaulē ir izdevies nodzīvot mūžu, ne reizi neko nelūdzot Viņam – pāri mums stāvošajam spēkam. Nespēkā un izmisumā, pat nebūdami reliģiozi, visi intuitīvi domās vēršamies pie viena un tā paša, bet katrs savā valodā.

33. reizi skan Ziemas mūzikas festivāls

12.Janvāris, 2024
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Kopš 1991. gada, kad Valmieras mūzikas skola pirmo reizi noorganizēja Ziemas mūzikas festivālu, ir paskrējuši 33 gadi, kuros šī tradīcija ir ne tikai nostiprinājusies, bet festivāls kļuvis par starptautisku, un atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad tas noritēja nedēļu, šogad pirmo reizi festivāls skanēs visu mēnesi.